Magazín IndustryWalk

Nerez: Materiál s mnoha užitečnými vlastnostmi

Nerezová ocel je součástí téměř každé kuchyně. Zdobí rychlovarné konvice i trouby. O nerezovém materiálu se ví, že je odolný vůči korozi. Ale věděli jste, že má tento materiál mnohem více užitečných vlastností? Kromě estetického hlediska je nerez odolná vůči oxidaci díky příměsím prvků. S nerezem se provádí navíc různé činnosti, například čištění nerezu, jeho broušení a podobně.

 

Magnet na ni neplatí

Ačkoli je nerez složena ze směsi kovů, nepůsobí na ni magnetická přitažlivost. Ale magnety házet do koše hned nemusíte, může se totiž stát, že se lehce zmagnetizuje. Oplývá vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Mnozí jistě ocení, že se materiál při tepelné úpravě nezakalí. Zakalení nerezu je možné pouze za pomoci speciálního postupu.

Jaké jsou druhy nerezové oceli?

Nerez se dělí dle více kritérií. Prvním kritériem je chemické složení. Toto složení se u jednotlivých druhů mění podle poměru příměsí, které obsahují. Druhým kritériem je struktura.

Základní rozdělení:

  • martenzitická
  • feritická
  • austeniticko-feritická
  • austenitická

Martenzitická

Ačkoli název může mást, je tato korozivzdorná ocel součástí běžného života. Oplývá pevností i tažností. Tato ocel se využívá pro nožířské účely a výrobu nožů. 

Feritická

Feritická nerez je výjimkou potvrzující pravidlo. Jsou magnetické, ale i přes to tažné. Je vhodná v architektuře, chemickém průmyslu a potravinářství.

Austeniticko-feritická

Dobře se sváří a je houževnatá. Mezi základní znaky patří vyšší odolnost vůči korozi pod napětím a náročnějším svařováním. Bývá často označována jako duplexní.

Austenitická

Pyšní se nejvyšší odolností vůči korozi oproti ostatním druhům nerezové oceli. Tento druh je velice houževnatý a variabilní - často bývá upravován přidáním dalších prvků, které zvyšují například žáruvzdornost, korozní odolnost a mnoho dalších vlastností. Proto se také vyskytuje nejvíce ze všech zmíněných druhů.