Magazín IndustryWalk

Kolaborativní roboty: Nejlepší investice do budoucnosti

Mnoho firem v poslední době tíží otázka, zda kolaborativní roboty opravdu potřebují. Není divu, že je jim tato investice vrtá hlavou. Proč jsou tedy kolaborativní roboti jednou z nejlepších investic do budoucnosti?

robotic-arm-modern-industrial-technology-FS4P89T-min

Co přesně kolaborativní robot je?

Hned ze začátku si upřesníme, co toto zařízení vlastně je. Kolaborativní robot spolupracuje společně s lidmi. Napomáhají u daných úkolů, které jsou jednotvárné a umožňují tím lidem, aby se s touto činností nemuseli zbytečně obtěžovat a mohli se věnovat o něco méně monotónní práci a věnovali se práci o něco potencionálnější. Prací, které může zastávat je několik, pro příklad šroubování, lepení, svařování nebo míchání barev či přeměřování různých délek.

Vhodný i pro malé firmy

Je tu hned několik důvodů, proč se kolaborativní roboti hodí i do výroby malých firem:

  • - Malý obal ani velká loď nejsou problém
  •  - Vysoká bezpečnost
  • - 3D vidění
  • - Může pracovat vedle člověka
  • - Bez bariér pracuje s člověkem

Nabízí tedy mnoho výhod, které dokáží i malé firmě napomoci a ekonomicky ulehčit. Navíc může nabídnout svým zaměstnancům rozvinout více svůj pracovní potenciál. Ve chvíli, kdy se firma začne rozrůstat, nemusíte už tyto pomocníky vyhledávat. Jsou investicí do dlouhých let a v žádné firmě se jen tak neztratí.

Myslet na budoucnost

Možná zatím nepřemýšlíte nad tím, že by se z vaší menší firmy mohlo stát něco větší. Pokud ale prosperujete, není vůbec od věci nad roboty začít uvažovat. Jakmile firma začne růst, je vhodné je už mít. Pracovníci se na spolupráci s nimi rychleji adaptují a nově příchozím to ulehčí možnou budoucí spolupráci. I co se týče bezpečnosti. Kolaborativní roboti jsou bezpeční, samozřejmě v případě, že by nastala jakákoliv nehoda, robot okamžitě při styku s člověkem zastaví. Výrazně tedy pomůže i bezpečnosti práce ve vaší firmě.