Magazín IndustryWalk

3 věci, které si musíte ohlídat než začnete leštit nerez

Pokud jste si mysleli, že leštit nerez je jednoduché, tak jste na omylu. Leštění nerezu totiž v žádném případě není tak jednoduché jak se může zdát. Naopak, hlavně začátečníkům se z toho může malinko zatočit hlava. Ale nenechte se zmást, i zkušeným “leštičům” se povede zvolit například špatnou leštící pastu, a tím nerezový povrch nenávratně zničit. Níže si uvedeme 3 věci, na které byste se měli zaměřit před tím, než se pustíte do samotného leštění.

správný postup Leštění nerezu

 

Kotouč

Správná volba kotouče je nezbytným předpokladem k úspěchu. Pro leštění nerezu je třeba zvolit kotouč, který se může použít na nerez. Pokud byste použili jiný kotouč, tak povrch v tom lepším případě nevyleštíte tak dobře, jak byste mohli. V horším případě (když použijete příliš hrubý kotouč) můžete povrch poškrábat. Ještě než se dáte to leštění, tak leštící kotouč hlavně orovnejte.

Leštící pasta

Po správně zvoleném kotouči, přichází na řadu volba leštící pasty. Leštící pasta je směsí složenou z abraziv a vosku a vyskytují se buď v tekuté nebo tuhé formě. Pokud se rozhodnete pro tuhou pastu, tak je třeba ji rozpustit olejem nebo vodou. Při samotném leštění nezapomeňte pastu pravidelně nanášet, aby kotouč nebyl suchý. A mějte na paměti, že kotouče a pasty se nekombinují. To znamená, že pro každou operaci se používá jeden kotouč s jedním druhem pasty.

Velikost, rychlost a přítlak kotouče

Posledním ale neméně důležitým krokem pro úspěšné leštění nerezu je zvolit správnou velikost, rychlost a přítlak kotouče. Jak velký kotouč použijete závisí čistě na tom, jakou operaci budete vykonávat a jakou rychlost otáček zvolíte. Platí, že čím větší průměr kotouče použijete, tím menší otáčky jsou potřeba.