Co je veřejné osvětlení
Díky pánům Jabločkovi a Křižíkovi jsme mohli přejít z plynových a lihových svítilen k využívání elektrické energie pro veřejné osvětlení, ale díky veřejné správě máme systém elektrického osvětlení, které je povinně dostupné na většině důležitých míst obcí. Jak funguje tento systém, kdy vznikl a co všechno do něj spadá?
Kdy bylo veřejné osvětlení vytvořeno?
První pokusy o vytvoření systematického veřejného osvětlení začaly v roce 1807 v Londýně. Tehdy se snažili osvětlit tmavý industriální Londýn lampami s plynem a skutečným plamenem, které chodil pravidelně před setměním zapalovat lampář. Po problémových plynových lampách na chvíli vystřídali v osvětlení plyn za líh a až poté se začali vědci zabývat výrobou žárovek poháněných elektrickou energií. Samotný celkový systém osvětlení města nastalo v česku ve městě Písek roku 1887.
Rozdíl mezi žárovkou, výbojkou a LEDkou
Základní rozdíl mezi těmito druhy svítidel je jaky princip vzniku světla využívají. Jejich názvy nám napovídají tuto skutečnost. Například žárovky vytvářejí světlo díky průchodu elektřiny a rozžhavení vodiče. Zářivky, výbojky a doutnavky využívají elektrický výboj a LED diody elektroluminiscenci.
Výbojky, ať už sodíkové, nebo rtuťové, používají elektrický výboj v prostředí daných výparů, sodíkových, či rtuťových k vytvoření světla.
Co vše patří do systému veřejného osvětlení dnes?
Každý systém veřejného osvětlení, jak ho dnes známe, se skládá z několika dílčích částí, a to samotného svítidla, podpěrných a nosných prvků, elektrického rozvodu a ovládacího systému.
Oblíbené svídila v dnešní době již využívají úspornější LED, které sice mají vyšší pořizovací cenu, ale z dlouhodobého hlediska se počáteční investice vrací na úsporách elektrického proudu. Když se spojí venkovní osvětlení LED s takzvaným “chytrým městem”, neboli systémem, který kontroluje a ovládá celý systém osvětlení v obcích, úspora nákladů může být znásobena. Hlavně kontrolou méně funkčních svítidel a průzkumu míst, kde se svítí v určité hodiny zbytečně.
Podpěrné a nosné prvky jsou neméně důležité, protože je třeba aby odolávali vlivům prostředí a času. Správná kombinace svítidla a nosiče může omezit nechvalně známý efekt takzvaného light pollution, neboli znečištění zbytečným světlem.