Magazín IndustryWalk

Jak zlepšit vlastnosti hliníku?

Kovy jsou obecně považovány za poměrně odolné materiály, díky čemuž se v hojné míře používají ve stavebnictví, strojírenství nebo ve zbrojařském průmyslu. Ne vždy jsou však jejich vlastnosti natolik dobré, aby se daly využít plnohodnotně.

elox hliniku

 

S postupem času totiž rostou i nároky na kvalitu a z toho důvodu se používají různé metody, jak používané kovy trochu vylepšit. A mezi těmito metodami se určitě neztrácí ani eloxování.

Jedná se o způsob, který dokáže zlepšit charakteristiky hlavně u hliníku. Elox hliníku má v první řadě působit jako účinná obranná linie proti korozi. Díky této úpravě je prakticky nemožné, aby takto vylepšený kov začal podléhat korozivním změnám, zvláště, když je vrstva dostatečně tlustá.

Ochranná povrchová vrstva

Elox hliníku neovlivní vnitřní strukturu materiálu, ale pouze jeho povrch. Jak moc hrubá, a tedy i protektivní bude výsledná vrstva, závisí hlavně no postupu a použitých podkladových slitinách. Čím tlustší vrstva, tím vyšší ochrana.

Pomocí tohoto postupu však není možné pouze vylepšit ochranu hliníku před korozí, ale zároveň měnit i jeho vizuální stránka. To je užitečné nejen z hlediska designu, ale rovněž i funkčnosti, kupříkladu u optických přístrojů.

Venkovní struktury

Díky eloxu hliníku je možné tento druh kovu používat i pro tvorbu různých venkovních struktur bez toho, aniž by bylo nutné se obávat toho, že se v exteriérech vlivem vnějších vlivů, zvláště pak počasí, začnou snižovat jeho kvality.

Proto jsou dnes standardem třeba hliníkové pergoly nebo altány. Ty mají navíc mnohem delší životnost a vyšší odolnost než třeba klasické dřevěné alternativy. Na rozdíl od dřevěných konstrukcí není třeba hliníkové stavby, jakkoliv udržovat v kondici.

Eloxování známé také jako anodická oxidace, je určitě velice prospěšnou metodou, jak zlepšit rychle a levně vlastnosti hliníku a tím umožnit používání hliníku i ve venkovních prostorách.