Magazín IndustryWalk

Jak se nejlépe dostat na těžko přístupná místa při opravách a jiných pracích?

 vysokozdvižná plošina pro výškové práce

Potřebujete se dostat na střechu domu nebo jiné těžce přístupné místo? Máte několik možností, jak to zvládnout. Nejprve si musíte, ale dobře zmapovat terén. Poté co terén zmapujete, tak můžete začít přemýšlet nad tím jakého zvolíte pomocníka, abyste se dostali na těžko přístupné místo.

 

A toto jsou otázky, které byste si měli položit, než zvolíte vhodnou variantu.

  • Jak vysoko je místo, kde se potřebuji dostat?

Výška je jedním z nejdůležitějších parametrů, které rozhodnou o tom jaký zvolíte způsob. Do pár metrů je vhodným řešením použít pevný a výsuvný žebřík. Pokud se však potřebujete dostat na místo 10 metrů vzdálení, tak už zvažte jiné a bezpečnější varianty. Například možnost manipulační plošiny je v takovém případě asi úplně nejlepší.

  • Co vlastně musím udělat?

Je nesmírně důležité si ujasnit, co potřebujete vlastně udělat. Je to oprava osvětlení u střechy zimního stadionu? Nebo vytvoření malby v kopuli místního stadionu? Ať už je to cokoliv, tak si musíte dobře promyslet, kolik času vaše činnost zabere. Kromě toho je potřeba uvědomit, jak moc je to fyzicky náročné. Zvládnete to sami nebo u toho musíte být minimálně dva?

  • Jaký je terén v místě, kde budu manipulovat?

pokud musíte bojovat s nerovnými podmínkami, tak s tím musíte dopředu počítat. A podle toho zvolit, co je pro vás nejlepší. Samozřejmě je rozdíl pokud pod sebou máte pevný vybetonovaný povrch, a nebo naopak měkkou půdu, která je nestabilní.

  • Jaké jsou v místě povětrnostní podmínky?

Jestli budete vykonávat práci někde na kopci a 10 metrů vysoko, kde panuje prudký vítr, tak asi nepoužijete vratký žebřík, ale spíše něco stabilnějšího. V takovém případě bude vysokozdvižná plošina daleko bezpečnější volbou.

 

Až všechny výše uvedené body vezmete v potaz, tak se můžete teprve rozhodnout, jaké pro vás bude nejlepší řešení. Samozřejmě v poměru ceny, výkonu a zároveň bezpečnosti. Můžete použít buď obyčejné žebřík, nějakou kloubovou pracovní plošinu, a nebo postavíte lešení. A poslední možností je spustit se jako horolezec po laně. To využijete v například u výškových budov v horních pozicích, kde je efektivnější se dostat z vrchu.